TedbirlerTeknik servisleri sadece bakım amacıyla çağırmanın en büyük faydalarından birisi ileriye yönelik alınacak tedbirler olacaktır. Bunların başında hatalı kullanımların fark edilmesi gelir. Yani teknik ekipler yapacakları gözlemde hatalı kullanımdan kaynaklı bir etki fark ederlerse sizi uyaracaklardır. Böylelikle doğru bir kullanım sağlamanız mümkün olacaktır.

Arızayı tek bir parçada meydana gelen sorun olarak düşünmek bizi yanıltır. Çünkü, elektronik cihazlarda tüm parçalar birbirleriyle etkileşim halinde çalışır. Bu da sorunlu bir parçanın diğer kısımlara da zarar verebileceği anlamına gelir. Buna tedbir olsun diye çok basitçe işlemlerin yeterli olduğu olaylar sıklıkla yaşanır.

Diyelim ki, bir parçada ufak bir sorun var. Ve bu kontrol esnasında teknisyen tarafından belirlendi. Hemen müdahale edilerek sorun giderilebilir. Oysaki tersi olursa dört ihtimal oluşur. Bunların ilkinde sorun aynı şekilde kalır ve büyümez. Bu iyi olan ihtimaldir.

İkinci ihtimal, sorunun giderek büyümesidir ve bu sıkça karşılaşılan bir durumdur. Artık, parçanın basit bir müdahale ile tamir edilmesi mümkün olmayabilir. Belki de komple değiştirilmesi gerekir. Bu ikinci durum da çok kötü sayılmaz. Ama, son ikisi daha vahimdir.

Üçüncü olarak söylenebilecek olan hasarlı çalışmanın belki de daha önemli olan diğer bölümlere verebileceği zarardır. Yapılması gereken işlemler uzar. Hasarın giderilememe ihtimali ortaya çıkar.

Beyaz eşyalar söz konusu olduğunda, uzun süreli kullanmak için alınması gereken tedbirlerin başında her zaman kullanım şekli gelmektedir. Yani, bizim dışımızda gelişen faktörlere müdahale edemesek bile kullanım şeklimizle beyaz eşyaların ömrüne ömür katabiliriz. Üstelik, bu durum sadece Siemens için değil tüm markalar için geçerlidir.

Kullanıcı hatalarının en büyük nedeni bilgisizliktir. Tabii ki kimsenin beyaz eşyaların nasıl kullanılması gerektiği konusunda uzman olması beklenemez. Teknik bilgi de beklenmemelidir. Bu nedenle üreticiler bu konu üzerinde durarak yapılması gerekenler ürünlerin kurulumundan tüm kullanım aşamalarına kadar anlatan kılavuzlar oluşturmaktadır. Bu kılavuzlar okunmadan ve anlaşılmadan bir beyaz eşya modelini kullanmak hatadır.

Son olarak da çalışamaz hale gelmekten söz edilebilir. İşte, en başta ufacık bir müdahalenin çözebileceği sorun bu radde dahi ulaşabilir. Yapılacak en doğru şey, tavsiyeleri dikkate almaktır. Böylelikle sorunların daha başlamadan dahi alınacak olan bazı tedbirler yardımıyla çözülebileceği bilinir.

İletişim

Siemens Servisi
Adres: FSM Mah. Bilgi Sok. No:62 Etiler/İstanbul
Telefon: +90 212 3580202
GSM: +90 532 4032200

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

© 1996 Şenol Teknik Servis
24 yılın getirdiği tecrübe ile sizin için çalışıyoruz.