Montaj Yeri

Her iki ünite içinde Montaj yeri seçilirken hassasiyet gösterilerek uzman desteği ile seçim yapılmalıdır. Çünkü, performansı doğrudan etkileyen bir konudur. Verimli olarak kullanabilmenin anahtarıdır. Üstelik, uzun süreli zaman zarfında oluşacak etkiler de göz önünde tutulmalıdır.

Öncelikle iki ünite arasında kalacak olan mesafe hesaplanır. Birbirlerinden uzak olabileceği maksimum değerler mevcuttur. Dış ünitenin motoru son derece ağır olabilmektedir. Dolayısıyla dayanıklı bir yüzeye monte edilmesi gerekir. Böylelikle zaman içinde de bir sorun yaşanmasının önüne geçilmiş olur. İleride çıkabilecek olan sorunlara karşı da önlemler düşünülmelidir.

İleride tamir ihtiyacının doğabilecek olması düşünülür. Yani, gerektiği zaman rahatlıkla ulaşılarak tamir edilebilecek bir yerde olmalıdır. Yeni yapılarda bu hususların hepsi düşünülür ve tüm ihtiyaçların nasıl giderilmesi gerektiği bilinir. Özel yerler ayrılır. Sadece klimalar değil pek çok tesisat için bu böyledir. Ayrıca, dış kısımdan çıkan havanın da tıpkı iç ünite gibi canlılara doğrudan üfleme yapmaması gerekir.

İstanbul Siemens Yetkili Servis

Her evin yerleşimi farklıdır. Dolayısıyla, yer seçimi yapılacakken teknik ekiplere ön tespit yaptırma zorunluluğu doğar. Bazı durumlarda evin dizaynının bile değiştirilmesi söz konusu olabilmektedir. Güneşin yıpratıcı etkileri uzun vadede zarar verici olabilir. Bu sebeple, doğrudan gelmesi engellenmelidir. Bunun için gerekirse dış kısımda gölgelik dahi kullanılabilir.

En uygun olan ise tüm tesisatın önceden hazırlanmış olmasıdır. Yani, bina daha mimarisi yapılırken bunlar düşünülmelidir. Modern yaşamın getirdiği yeni yapılarda sistem böyle işlemektedir. Ve teknik servisler giderek zaten hazır olan yere belirlenmiş olan tesisatla birleştirme yaparak montajı tamamlamalıdır.

Montaj yeri belirleme işlemi teknik servis ve tüketici arasındaki koordine ile gerçekleştirilir. Yukarıda bahsedildiği gibi eğer binanın altyapısı oluşturulurken belirlenmiş ise zaten sorun olmayacaktır. Fakat bu durum ihmal edilmişse tüm değerler işlenerek bu yer seçimi gerçekleşmelidir.


Siemens Servis