Parçaları

Meydana getiren parçaları, her biri ayrı ele almaktansa kısımlar halinde ele almak daha mantıklı olacaktır. Çünkü bir buzdolabı çok sayıda parçanın birleşmesi ve birbirleriyle etkileşim halinde çalışmasıyla oluşturur. Oluşturulan sistemin her noktası bütüne etki edeceğinden işlevleri kontrol altında olmalıdır.

Meydana geldikleri kısımlar içinde en bilindik olan bölmelerdir. Çift kapılı modellerde bir ana soğutucu bölmesi ve bir de dondurucu bölmesi yer alır. İkinci en bilindik kısım ise motordur. Motorun işlevi en kritik noktayı işaret eder.

Herhangi bir kısımda sorun yaşandığında hemen yedek parça değişimine gidilmez. Öncelikle hasar gören ya da arızalanan bölümün onarımının mümkün olup olmadığı araştırılır. Eğer onarım mümkünse bile yine de bir husus daha hesaplanır. Onarım işlemi gören hasarlı bölge tekrar aynı durumu yaşar mı? Eğer, böyle bir ihtimal varsa o zaman onarım mümkün olsa bile yenisiyle değiştirilmesi uygun olabilir.

İstanbul Siemens Yetkili Servis

Bölümler ise, raflar, kapaklar, elektronik tesisat, ve sulu modellerde su kanalları olarak düşünülebilir. Buz yapıcılar da aynı şekilde değerlendirilir. Kapakların kullanımıyla ilgili bilinmesi gerekenler vardır. Örneğin; Aşırı ağır yük yüklemek kapılara uzun vadede zarar verebilir. Menteşelerin zarar görmesi kapağın tam kapanamamasına sebep olursa, verim düşer.

Bölmelerde çeşitli işaretler tüketicilere tavsiyeler vermek için bulunabilir. Bunlar hangi tür gıdanın saklanması için uygun olabileceği gibi yanlış kullanıma karşı önleyici uyarılar da olabilir. Bazı modellerde soğutmanın özelleştirilebilmesi söz konusudur. Ayrıca, nem dengesinin korunması da gereklidir. Aşırı nem özellikle sebze ve meyvelerin daha çabuk çürümesinde etkili olur. Bundan korunmak için özellikle temizlikten sonra parçaları kuru olarak geri yerleştirdiğimizden emin olmalıyız.

Bölümler modeller arasında farklılık gösterebilir. Çünkü, her model farklı ihtiyaçlara ya ad beğenilere hitap etmek üzere tasarlanır. Kişiler ihtiyaçları çizgisinde bir seçim yaparak kendileri için en verimli kullanacakları modeli seçerler.


Siemens Servis