Uzaktan Kumanda

Uzaktan kumanda kullanımı hayatı kolaylaştırıcı bir unsurken, bir kaç hususa dikkat ederek verim sağlanması son derece kolaydır. Öncelikle yapılması gereken kumandanın işini elle yapmamak gerektiğidir. Çünkü parçaların hassasiyeti ve kuvvet dengesi bu bağlamda hesaplanmıştır. Gelecek olan sinyalin ufak bir motor ve düşük bir kuvvetle döndüreceği çarklar elle uygulanacak büyük kuvvetlere uygun olmayabilir.

Mevsimlik kullanım söz konusu ise yani, sadece yazın ya da kışın klima kullanımı gerçekleşecekse bu uzun aralıkta piller mutlaka çıkartılmalıdır. Kullanılacağı zaman da iki veya daha fazla pille çalışan modellerde aynı tür pillerin kullanılması farklı marka ve çeşitlerin kullanılmaması gerekir.

Özellikle hava yönlendirme fanlarında bulunan mini motorlar son derece düşük bir güçle çalışır. Doğal olarak el ile uygulanacak bir güç burada bulunan motorun minik dişlilerine zarar verebilir. Havanın yönlendirilmesi sadece bir sinyalle rahatlıkla yapılacakken motoru bozacak davranışlardan kaçınmak gerekir. Çünkü, bu motorlar tamir edilmez. İçerisindeki aksam zarar görmüşse yenisiyle değiştirilmeleri gerekir.

Bu ürünler direk güneş ışığından korunmalıdır. Yani güneş alan pencere pervazı gibi yerlere konmamalıdır. İlaveten, tüm elektronik cihazlarda olduğu üzere suyla ya da herhangi başka sıvıyla teması da engellenmelidir. İçini su kaçması çalışmamasına sebep olabilir.

Bazı modellerde, bakteri önleyici tuşlar bulunur. Genelde otomatik temizleme diye adlandırılan bu tuşlar bakteri üreyebilecek olan kısımlar temizlenir. Tuşlar içinde sıklıkla kullanılanlardan olan birisi de tarzı belirler. Soğutma da ısıtma da ona basıldığında geçiş yaparak sağlanır. Çok sık değişiklik yapılması iyi değildir. Dolayısıyla gelişigüzel basılmamalı ve ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Bu her fonksiyon için geçerlidir.

Kullanma kılavuzları iyi okunarak uzaktan kumanda kullanımı tamamen öğrenilmelidir. Böylelikle performans düşüklüğü yaşanmadan ve deneme yanılma yoluna gidilmeden istenilen sonuçlar kolayca yaşanacaktır.

İstanbul Siemens Yetkili Servis

Uzaktan kumanda temizliğinin nasıl yapılacağını ve işlevlerini öğrenmek gerekir. Genel olarak söylenebilecek çok fazla şey varsa da en doğrusu her model için özel olarak hazırlanan yönergelere danışmaktır. Çünkü, hemen her model farklı fonksiyonlara sahiptir. Bu çeşitliliğin sebebi her insanın ihtiyacının ve beklentisinin aynı olmayacağıdır.

Çeşitliliğe sebep olan diğer bir faktör de gelişimdeki hızdır. Her geçen gün keşfedilen ve uygulamaya geçecek seviyeye ulaşan yenilikler yeni modellere eklenmektedir. Bu da iki model arasında farklara sebep olmaktadır. Teknolojinin ne denli bir ivmeyle gelişim gösterdiği düşünüldüğünde bu durum anlayışla karşılanacaktır.

Sonuç olarak, fonksiyonları tam öğrenmenin yolu yönergeleri takip etmektir. Enerji verimliliği üzerinde etkisi bile vardır. Çünkü gereksiz yere çalışma şeklini değiştirmek, hem zaman hem de enerji kaybına sebep olacaktır. Ne istediğimizi ve nasıl elde edeceğimizi bilirsek sorun yaşamadan faydalanmamız kolaylaşır.


Siemens Servis