Yeterli Soğutmama Nedenleri

Çok sayıda durumlardan kaynaklanabilen klimaların yeterli soğutmama nedenleri bir arızadan kaynaklıysa sorun teknik servisler tarafından giderilir. Fakat, özellik kullanıldığı alan çok geniş ise kapasite problemi varsa ürün tercihi hatalı demektir. Bu gibi durumlar genelde işyerlerinde ve taşınma durumlarında yaşanır.

Arızalara bakacak olursak her iki ünitede yaşanan sıkıntılar da aynı probleme götürebilir. Fakat, daha da önce filtre kontrolü yapılmalıdır. Havanın akışının sağlanması filtrelerin içinden geçerek gerçekleşir. O halde, filtrelerde oluşabilecek tıkanıklıkların önüne geçilmesi gerektiğini söyleyebiliriz. Düzenli temizlenmeleri gerektiğini bilmek bu sorunun büyük ölçüde önüne geçilmesini sağlar. Bu kullanıcının kendi başına da çözebileceği bir olgudur.

Teknik servislerin yapacağı ilk kontrol de temizlik olacaktır. Borular ya da hava geçişi olan herhangi bir kısımda birikintiler mevcut ise bunlar temizlenir. Akabinde gaz kontrolü yapılır. Çünkü, yokluğu ve eksiklikleri yeterli soğutmama nedenleri içindedir. Aynı zamanda bu durum ısıtmama nedenleri içinde de yer alır. Yine hava kanalları yahut borularda bir çatlaklık gibi hasar oluşmuşsa bunlar giderilir.

İstanbul Siemens Yetkili Servis
 

Küçük bir odada kullanılmak üzere satın alınmış olan bir klima modeli, taşınma ve yer değiştirme gibi bir durumdan ötürü daha büyük bir alana monte edilecekse kapasitenin yeterli olup olmadığı araştırılmalıdır. Ufak değişikler hissedilmeyebilir. Çünkü, kapasite kavramı çok dar bir kavram değildir. Yani her ürün sadece bir değerdeki alana değil belirli aralıklardaki alanlara hitap eder. Dolayısıyla, büyük değişikler olduğunda fark hissedilir.

Tercih yapılırken alanın genişliği mutlaka hesaba katılır. Zaten, yetkili satıcılarınız sizden bu konuda bilgi isteyeceklerdir. Sizi yönlendirebilmek için bunları bilmeleri şarttır. Ama, daha da iyisi yerinde tespit yapmaktır. Kullanılacak alanı teknik servisler görerek sizi hem montajın yapılmasının uygun olacağı yer konusunda hem de ne tip bir cihaz tercih etmenizin daha verimli sonuç almanıza yarayacağı konusunda bilgilendirir.

Klimalar soğutmuyorsa yukarıda bahsettiğimiz nedenlere bakılır. Bunların dışında pek akla gelmeyen fakat, teknik servisimiz tarafından karşılaşılan bir durum ise yanlış kullanımdır. Ayarların yapılmasında soğutma konumuna değil kış (yani ısıtma) konumuna ayarlanmış olduğu görülebilmektedir. Halbuki, tek bir tuşa basarak bu ayar yapılabilmektedir. Bu nedenle ürünlerin nasıl kullanılacağını öğrenmek gerekir.


Siemens Servis